A Ty, którego wilka karmisz w swoim sercu?

A Ty, którego wilka karmisz w swoim sercu?

Title:

Description:

A Ty, którego wilka karmisz w swoim sercu?

How Mindfulness Empowers Us: An Animation Narrated by Sharon Salzberg

„Uważność to specyficzny stan uwagi, będący wynikiem ciągłego i celowego kierowania jej na to, co dzieje się w chwili obecnej w sposób nieoceniający i nieosądzający. Podstawowymi elementami tak rozumianego pojęcia uważności zdają się być (Shapiro i in., 2006):

  1. procesy intencjonalne (celowe kierowanie uwagi);
  2. orientacja na teraźniejszość (przedmiotem uwagi są doświadczenia pojawiające się w chwili obecnej);
  3. postawa akceptacji wobec pojawiających się doświadczeń (ciekawość wobec przedmiotów uwagi oraz otwartość na doświadczenie).
    (…)

Poznawcza Terapia oparta na Uważności (MBCT), łącząc zasady terapii poznawczej ze strukturą techniki uważności, miała służyć poprawie funkcjonowania ludzi poprzez zmianę ich ustosunkowania się do myśli, uczuć i cielesnych doznań, które przyczyniają się do depresyjnego nawrotu oraz poprawę wglądu w siebie na głębszym poziomie (Bishop i in., 2004; Segal i in. 2002).(…) Praktyka uczy pacjenta zdolności do dystansowania się od zwartości swoich umysłowych wyobrażeń, myśli i uczuć. W trakcie sesji pacjenci uczą się jak zauważać wczesne sygnały pogarszania się nastroju oraz stosowania odpowiednich technik, które służą zmniejszeniu siły oddziaływania emocjonalno-myślowych ruminacji i habitualnie wykształconych stylów reaktywności (Segal i in., 2002).” Radoń, S (2017). Czy medytacja naprawdę działa? Kraków: Wydawnictwo WAM.

P.S. Zachęcam do lektury.

Category
Ciekawostki

Luiza Łosiewicz 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone